Sincan Web Tasarım

Ankara Sincan'da hizmet veren firmamız sizlere kaliteli ve uygun fiyatlı profesyonel web tasarım, sosyal medya reklamları ve seo hizmeti sunmaktadır.

esa.gen.tr Web Sitesi Sahibi Olmak İsteyenler İçin Ankara Web Tasarım Firması Olarak Hizmet Vermektedir.

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur

13.04.18 Dersler 0 Yorum

İnternet sitesi nasıl kurulur? Web sitesi yapmak için neler gerekiyor? Hangi adımları izleyerek kendi sitemi kurabilirim? Sorularına cevap arıyor ve öğrenmek istiyorsanız. Sıfırdan başlayanlar için en düşük maliyetli İnternet sitesi nasıl kurulur resimli dersi burada.

İnternet Sitesi Kurmak İçin Atılması Gereken İlk 2 Adım 
Hangi işle uğraşırsanız uğraşın, şirketiniz olsun veya olmasın, boş gezenin boş kalfası dahi olsanız, aklınızda web sitesi kurmak varsa atılacak ilk 2 adım Alan adı (Domain) ve Hosting temin etmeniz olacaktır. Dilerseniz ilk önce neler olduğunu açıklayalım.İnternet sitesi nasıl kurulur görseli

Alan adı (Domain) Nedir?:  Web sitenizin ilk kimliği diyebiliriz. Hangi site ismini vermeden www ile söylemeye başlarlar tamda orası. Kısaca sitenizin ziyaret edilmesi için gerekli olan isimdir. Örnek vermek gerekirsek bizim alan adımız (Domain) sincanwebtasarim.org‘dir. Daha sonra alan adı seçiminin önemi hakkında sizlere bilgi vereceğim. Aklınız karışmasın diye kısa kesiyorum.

örnek alan adı

Hosting Nedir?: Hazırlamış olduğunuz siteyi yayınlamak için İnternet üzerinden satın almış olduğunuz alana denir. Bu bir nevi hard diskten yer almanın diğer adıdır. Çeşitli yazılım yardımıyla sunucu olarak kurulan bilgisayarların hard diskinden ücret karşılığı alan temin etmenin diğer adıdır. Hosting satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaysa Linux / Windows arasında bir seçim yapmanız gerekecektir. Linux PHP yazımıyla oluşturulan siteler için geçerli olup. Windows ise ASP yazılımıyla yapılan siteleri yayınlamak için seçim yapılmalıdır. PHP mi yoksa ASP yazılımını seçmeliyim konusunu aklınızı karıştırmamak üzere daha sonraki makalelerime saklamıyorum. Bizce PHP olduğunu söylemek istiyorum. Neden diye soracak olursanız. Türkiye’de ASP’ye oranlar PHP daha çok tercih ediliyor. Daha çok alt yapı oluşturuluyor. WordPress’in ismini daha önce duymuşsanız yazılım olarak PHP dilini tercih edilmiştir. Bu nedenle seçimi PHP olarak yapmanız daha uygun bir adım olacaktır.

Örnek hosting planları

Bu iki önemli yapıyı temin ettikten sonra ikisini birbirine tanımlayarak boş bir web sayfası elde edebilir. Peki bu ikisini birbirine nasıl bağlayacağız? Hostingi satın aldığınız yerden kayıtlı olduğunuz e-mail adresine bilgilendirme postası gelecektir. Bu posta içerisinde (nameserver adı verilen) ns1 ve ns2 olmak üzere 2 adet adres verilecektir. Bu verilen nsleri domain panelinden dns yönetimine eklemeniz gerekiyor. 24 saat içerisinden domain adı hostinge yönlenerek hazır hale gelmektedir. Resimli olarak anlatmayı çok isterdim ancak alan adı firmalarının çok farklı panellerde hizmet verip birbirlerini tutmadığından dolayı resim eklemem bir işe yaramayacaktır. Bu yüzden bu konuyu da daha sonra ki yazılarımda anlatacağım.

Hazır İnternet Sitesi Nasıl Kurulur

Hazır html sitelerine arama motorlarından rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Dilerseniz bizimde ücretsiz web site hizmeti verdiğimiz sayfamızdan araştırma yaparak bulabilirsiniz. Bu tür hazır paketleri kurmanız oldukça kolaydır. Adımları izledikten sonra indirdiğiniz temayı hosting içerisinde ki public_hmtl isimli dosya içerisine atmanız yeterli olacaktır. Daha sonra ihtiyacınız olan düzenlemeleri HTML ve CSS kodlar yardımıyla yapabilirsiniz. Bu bahsettiğim yapı PHP yani Linux tabanlı sunucular için geçerlidir.

Public html klasörü

Dosyalarımızı hosting hesabımıza attıktan sonra index.html veya index.php olan adlandırılan ana sayfa yapımız üzerinde değişiklik yapabiliriz. HTML sitelerin düzenlemesi genellikle çok basit olmaktadır. Çünkü kodlarını aynı sayfa içerisinde bulunur ve kolaylıkla düzenlenebilir. Ancak PHP siteler de index.php yi düzenlemek için aynı zamanda başka isim verilen a.php veya p.php dosyalarını düzenleyerek ana sayfada gerekli değişikliği yapabilirsiniz.

Şimdi diyeceksiniz ki yazdın çizdin ama işe yarayacak net bir bilgi vermedin. Hele bize İnternet sitesi nasıl kurulur işin özünü anlat, bizde onu yapalım.

En İyi 2 Ücretsiz Web Site Dağıtıcısı

İşte şimdi geldik size gerçekten ücretsiz web sitesi kurabileceğiniz kaynağa. Bunlardan bir tanesi Blogger diğeri ise WordPress‘dir. İkiside tamamen ücretsiz olup subdomain olarak size istediğiniz alan adını vermektedir. Kullanımı hiç uğraştırmaz ve hazır temaları sayesinde bilgi gerektirmeden kısa sürede sitenizi hazır eder. Tabi ki ücretsiz olmasının kötü yanları da bulunmaktadır. Birinci olarak kendinize özgün alan adınız olmaz. İkincisi yeriniz kısıtlı olur ve istediğiniz her dosyayı ekleme yapamazsınız. Son olarak verdiğiniz bütün emekler bir şikayet üzerine silinebilir.  Bunları göze aldıktan sonra web sitesi edinmenin en kolay yolunu bulmuş olacaksınız.

blogger vs wordpress

Peki bu iki ücretsiz hizmetin hangisini seçmemiz gerekiyor diye soracak olursanız. Görselliği fazla düşünmüyorsanız Blogger’ı seçmenizi tercih etmenizden yanayız. Biraz önce siteniz kapanabilir dememizin nedenini WordPress blogu kullandıktan sonra anlayacaksınız. Blogger’ı seçmemizin bir diğer nedeniyse tabi ki Google’nin bize sunduğu ücretsiz blog servisi olmasıdır.

İnternet sitesi nasıl kurulur yazısını okuduktan sonra sizlerde bir web sitesini kolay bir şekilde sahip olabileceğinize inanıyoruz. Bu yazımızla alakalı aklınıza takılanlar için yorum bölümünden bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz aşağıda ki düğmeciklerden yazımızı paylaşmayı unutmayın.

Önceki konu

Sonraki KonuYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Son Yorumlar

    
    İnternet Sitesi Nasıl Kurulur? - Ders1 - Sincan Web Tasarım
     web tasarım WhatsApp destek