Sincan Web Tasarım

Ankara Sincan'da hizmet veren firmamız sizlere kaliteli ve uygun fiyatlı profesyonel web tasarım, sosyal medya reklamları ve seo hizmeti sunmaktadır.

esa.gen.tr Web Sitesi Sahibi Olmak İsteyenler İçin Ankara Web Tasarım Firması Olarak Hizmet Vermektedir.

Domain Nasıl Seçilmeli

10.05.20 Blog 0 Yorum

Domain nasıl seçilmeli? Alan adı alırken nelere dikkat edilmeli? Domain kayıt ettirmeden önce okumanız gereken önemli bilgiler Sincan Web Tasarım’da. Web sitesi açarken domain seçimi basit bir işlem gibi düşünülse de aslında pek çok değişkene sahip olduğundan oldukça zorlu olabiliyor. Ayrıca sitenin ana markasını ve ana sloganını oluşturması nedeniyle de çok önemlidir. Çünkü web sayfasının İnternet kullanıcısına ilk erişimi alan adıyla olur. Bu yüzden doğru şekilde seçilmesi ve etkileyici bir vuruculuğa sahip olması oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle alan adı nasıl seçilmeli sorusu, İnternet sitesi açmayı düşünenler arasında oldukça sık dile getirilen sorulardan birisidir. Seçim sürecinde SEO, akılda kalıcılık, anlamlılık, marka/içerik uyumluluğu gibi bileşenlerin dikkate alınması çok önemlidir. Bu şekilde yapılacak seçimler sonucunda İnternet’te sitenin popülaritesini arttıracak bir alan adı belirlenebilir.

domain nasıl seçilmeli

En İyi Alan Adı Nasıl Seçilir?

Alan adı seçim sürecinde pek çok farklı fikir ve alternatifle karşılaşılır. Sitenin İnternet kullanıcısına ilk ulaştığı unsur olduğu seçimlerde asla unutulmamalıdır. Çünkü doğru bir seçimle İnternet kullanıcısını yakalayarak, siteye ziyaret etme potansiyelini arttırabilmek mümkündür. Aynı zamanda da web sayfasının akılda kalıcılığının sağlanması noktasında da oldukça önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden İnternet sitesi açmaya karar veren kişilerin doğru domain nasıl seçilmeli sorusuna dikkat etmesi çok önemlidir. Kurumsal site için alan adı arayışı yapılırsa marka ve firmayla uyumluluğa sahip olması gerekmektedir. Özellikle şirket ve marka adı ya da ürün adı bu noktada tercih edilebilir. Daha detaylı domain seçimi bilgisine ilgili bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Alan adı Seçimi Püf Noktaları

Seçtiğiniz adresin en önemli kısımlarından bir tanesi akılda kalıcı veya kafiyeli olmasıdır. Şu anda akla gelen tüm alan adlarının .com uzantıları dolu olmakta ve yüksek fiyatlara satılmaktadır. Bu yüzden orijinal bir marka ismi oluşturmak en mantıklı yoldur. İsim içerisinden rakam olabilir ,- olabilir önemli olan markanın akılda kalıcı olması ve daha önce kimse tarafından kullanılmamış olmaması gerekir. Peki orijinal alan adı isimleri nasıl bulunur?

Domain Uzantı Seçimi?

Domain nasıl seçilmeli sorusunun önemli parçalarından birisi de domain uzantılarıdır. Alan adı uzantıları İnternet dünyasında oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle de “.com” uzantısı site alan adı seçimlerinde yaygın olarak tercih edilmektedir. Son yıllarda bu konudaki çeşitliliğin artışı da alan adının seçiminde kullanıcılara çok daha özgürce hareket kabiliyeti sağlamaktadır. Özellikle “.com” ardından gelen “.net” öne çıkıyor. Ayrıca “.biz”, “.info”, “org” ve “.web.tr” gibi farklı uzantılar bulunmaktadır. Kurumsal ve isme alınan domainlerde “com.tr” uzantısı kullanılabilmektedir. Devlet kurumları için ise “.gov.tr” uzantısı verilmektedir ve sadece kurumlar tarafından alınabilir. Bunun dışında son yıllarda yeni uzantılarda faaliyete geçirilmektedir. Bunlardan birisi de dünya tarihinin en önemli şehirlerinden İstanbul’ a yönelik açılan “.ist” ve “.istanbul” uzantılarıdır. Satın almak istediğiniz alan adı daha önceden alınmadığını öğrenmek için domain sorgulama sitemizden kontrol edebilirsiniz.

Önceki konu

Sonraki KonuYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Son Yorumlar

    
    Domain Nasıl Seçilmeli - Alan Adı Seçimi Püf Noktaları
     web tasarım WhatsApp destek